Pożyczka jest kuszącą formą zdobycia łatwych pieniędzy. Pozwala szybko kupić to, czego w danej chwili pragniemy. Nie będzie przesadą, że duża cześć współczesnej ekonomii opiera się właśnie na pożyczkach. To dzięki nim miliony ludzi może sobie pozwolić na kupno samochodu, najnowszego sprzętu elektronicznego, czy innych dóbr konsumpcyjnych.
Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Dlatego przed zaciągnięciem pożyczki warto zastanowić się czy naprawdę się opłaca.
Oto 3 powody, dlaczego nie brać pożyczki:
Powód 1. Kupujemy to, czego nie potrzebujemy.
Krzykliwe reklamy często namawiają nas do kupienia tego, czego nie potrzebujemy. Znajomi, często robią wrażenie szczęśliwszych, przez to, że posiadają coś, czego my nie mamy. Czy jednak faktycznie potrzebujemy nowego telewizora z wielkim płaskim ekranem? Czy nasze życie będzie gorsze, jeśli nie zainwestujemy w toster? Czy nasze dzieci będą nieszczęśliwe, jeśli nie dostaną zabawki, o której tak marzą?
No cóż… prawda jest taka, że twórcy reklamy namawiając nas do kupienia jakiegoś produktu nie kierują się tym, co jest nam potrzebne, ale tym, co może przynieść im zysk. Zadowolenie z posiadania nowej rzeczy jest czymś naturalnym, ale mija bardzo szybko. Fascynacja nowym zmienia się w nudę, która szuka zaspokojenia w innej nowości. Na wielkim ekranie mamy dokładnie taki sam wybór programów. Szybko przestaniemy cieszyć się nie co wyższą jakością obrazu. Chleb możemy łatwo podgrzać na patelni lub w piekarniku. A dzieci ulegają magii reklam tak szybko, jak szybko kierują swoją uwagę w inną stronę.
Warto odwołać się do wcześniejszych doświadczeń, żeby przypomnieć sobie, czy to, co kupujemy jest potrzebne, czy tylko przyjemne… przez chwilę.
Powód 2. Płacimy więcej za to samo.
Zaciągnięcie pożyczki najczęściej wiąże się z spłatą oprocentowania. Zależnie od zaciągniętego długu, kilka procent od pożyczonej sumy to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Oznacza to, że za to, co kupimy płacimy znacznie więcej. Nie odczuwamy tego, ponieważ spłata rozciąga się w czasie.
Pomyślmy jednak z szerszej perspektywy: czy za pieniądze, którymi spłaciliśmy oprocentowanie, nie chcielibyśmy kupić czegoś innego?
Tam, gdzie emocje zawodzą, warto poważnie się zastanowić… i policzyć: Jaką miesięczną kwotę będziemy wpłacać na spłatę pożyczki? Skoro będziemy w stanie spłacać zadłużenie, będziemy też mogli realnie odłożyć te pieniądze. dzięki temu zaoszczędzimy sporo gotówki.
Powód 3. Ryzykujemy wpadnięcie w długi.
Gorzej, gdy nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia. Taka ewentualność może nastąpić z przyczyn od nas niezależnych. Potrzeba nagłego wydatku łatwo pozbawi nas możliwości zapłacenia raty. Ryzykujemy, że będziemy zmuszeni spłacać rosnące odsetki od niespłaconego długu. Niektórzy zaciągają kolejną pożyczkę, żeby móc spłacić starą. z tego błędnego koła trudno się wydostać.
Podsumowując, zaciągnięcie pożyczki to łatwa decyzja o poważnych konsekwencjach. Ponieważ w grę wchodzą pieniądze, warto zastanowić się czy nie odbije się na nas niekorzystnie, zamiast poprawiając, pogorszy nasz poziom życia.